6 zaručených tipov, ako zvýšiť hladinu testosterónu po tridsiatke

03.01.2016 15:15
 
Pojem testosterón ste už určite minimálne začuli. Väčšina ľudí si ho spája s mužmi, ktorí majú sexappeal a sú lákadlom pre nejednu ženu. Pre iných je zase synonymom pre zvýšenú agresivitu. Jedná sa ale skôr o vedľajšie prejavy tohto hormónu,jeho úloha pre mužský organizmus je oveľa významnejšia.
 
O to väčšie problémy môžu nastať v prípade, keď sa jeho hladina v krvi začne znižovať, čo sa spravidla začína diať práve pre tridsiatke. Avšak nie je potrebné nič vzdávať vopred.
Ako sme už spomínali, testosterón nie je len o dominantnosť.Svoju podstatnú úlohu hrá najmä pri spermatogenézu, pomáha predchádzať chorobám srdca a osteoporóze a zlepšuje priestorovú orientáciu (áno, presne vďaka tomu vedia muži lepšie parkovať ako ženy).
 
Úbytok jeho tvorby pomaly začína po tridsiatke, konkrétne príznaky sa však prejavia až oveľa neskôr. Väčšinou to býva v období andropauzy, teda okolo 50.roku života.
 
Vieme už teda, čo nás čaká, zostáva ešte dodať, čo sa s tým dá robiť.
 
1. Dostatok zinku
Zinok je často označovaný ako mužský minerál a nie nadarmo. Jeho dostatočné množstvo v jedálničku totiž veľmi pozitívne ovplyvňuje hladinu testosterónu. Na vašom tanieri by preto nemal chýbať dostatok mäsa, rýb, morských plodov, mlieka,syrov či orechov. Na svoje si prídu aj milovníci horkej čokolády, najmä tej s vysokým obsahom kakaa (cca 90%). Nič sa ale nemá preháňať, preto by maximálna denná dávka zinku nemala presiahnuť 40 mg.
 
2. Zelenina
U jedálnička ešte chvíľu zostaneme. Medzi potraviny, po ktorých vám hladina testosterónu opäť porastie, patrí tiež kel, kapusta,brokolica a kaleráb. Zvážte aj zaradenie cesnaku ako zdroja alicínu.
 
3. Dostatok slnečnej energie
Čudovali by ste sa, aké zázraky dokáže s človekom urobiť trochu slnečného svitu. Ak sa budete v dostatočnej miere pohybovať vonku na priamom slnku, podporíte správne vstrebávanie vitamínu D, ktorý je pre tvorbu testosterónu ďalším kľúčovým prvkom.
 
4. Dostatok pohybu a sexu
Aby sa testosterón do tela správne uvoľňoval, je potreba najmä so dostatočne hýbať. Vhodný je v podstate akýkoľvek šport, dôležité je, aby vás bavil a po mesiaci neomrzel. Nemenej dôležitá je aj pravidelnosť a to aspoň 4-5x týždenne.
 
Kto sa bojí, že ho napríklad behanie po lese zbytočne vyčerpá a v spálni bude rád,že si sotva ľahne, je na omyle. Naopak. Zvýšená telesná aktivita zaplaví vaše telo testosterónom, ktorý vás príjemne nabudí.
 
5. Minimum stresu
Že unáhlený a stresujúci spôsob života nie je dvakrát prospešný nášmu zdraviu, asi už nikoho neprekvapí. Málokto s tým ale niečo skutočne robí. Nemusíte pritom hneď podávať v práci výpoveď. Stačí,keď si počas náročného dňa dokážete urobiť aspoň hodinu čas sami pre seba.
 
Zájdite si do obľúbenej kaviarne a prečítajte si novú knižku, pustite si obľúbený seriál, alebo jednoducho len seďte a prestaňte riešiť okolité problémy. Uvidíte, že sa časom začnete cítiť oveľa viac oddýchnuto. Neodporúčame ani dlho ponocovať, 7-8 hodín kvalitného spánku denne je základ.
 
6. Doplnky stravy
Za zváženie tiež iste stojí doplniť spomínané aktivity a pestrý jedálniček o vhodný doplnok stravy. Rad z nich bola vyvinutá špeciálne pre mužov po tridsiatke a okrem zvýšenia hladiny testosterónu podporujú napríklad aj rast svalovej hmoty, rovnováhu metabolizmu tukov,prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania alebo odstraňujú problémy s erekciou.
 
250x300.gif