SHIATSU - JAPONSKÉ MASÁŽE

26.01.2016 23:23
 
Shiatsu alebo tiež písané Shia-tsu sa radí medzi masážne techniky, jej pôvod siaha až 5 000 rokov späť do starej Číny. Svoju definitívnu podobu a meno dostala však až v Japonsku v 20. rokoch 20. storočia. Táto japonská masáž v sebe skrýva aj prvky prikladanie dlaní,pracuje so systémom akupunktúrnych dráh známych z čínskej medicíny a teoretickú základňu shiatsu poskytuje práve tradičná čínska medicína.
 
V preklade shiatsu znamená tlak prstami, preto sa pri nej na rozdiel od akupunktúry nepoužívajú invazívne ihly, ale hlavne palce, prsty a dlane, ale tiež kolená, lakte alebo chodidlá,ktorými sa znovu nastoľuje energetická rovnováha tela. Deje sa tak bez nepríjemnej bolesti, zato s pocitom celkovej relaxácie a pohody. Táto energia (Čchi, Ki) prúdi sietí dráh, ktoré sa nazývajú meridiány. Shiatsu pracuje s 12 hlavnými meridiány, ktoré sú pomenované podľa telesných orgánov a do určitej miery s nimi súvisia, napr dráha Obličiek,Pečene a pod., Majú však oveľa širší význam, keďže zahŕňajú fyzické, emocionálne i mentálne prejavy celej osobnosti. Každý meridián má určitý počet akupunktúrnych bodov čiže Tsubo, čo sú body s vyšším energetickým potenciálom a ovplyvňujú miestne aj vzdialené časti tela.
 
Shiatsu pracuje na celých dráhach pomocou strečingu, tlaku alebo dotyku,čím uvádza tok Ki do pohybu. Ki sa môže dostať do postihnutej oblasti a obnoviť jej správnu funkciu. Diagnostika shiatsu určuje energeticky najplnšie a nejprázdnější miesto alebo meridián tela. V momente, kedy sa tieto miesta vyrovnajú (prázdne zaplní a plné akoby rozpustí) sa automaticky zrovnajú i ďalšie časti tela. Pri shiatsu sú stimulované aj svaly, kĺby, krvný i lymfatický obeh, čo umožní zlepšenie cirkulácie, ohybnosti, vitality i schopnosti myslieť. Typické sedenie shiatsu trvá 60-90 minút. My uprednostňujeme 90 minút, pretože určitý časový úsek je venovaný pohovoru s pacientom a určovaním diagnózy, ktorá je vykonávaná formou dopytovania,pohľadom a pohmatom. Samotná masáž by mala trvať asi hodinu (nenechajte sa oklamať!), Vykonáva sa v oblečení na futonu na zemi, preto je dobré mať so sebou nejaké pohodlné bavlnené nohavice, tričko a ponožky.
 
Čomu všetkému môže shiatsu pomôcť?
Zo všetkého najskôr je potrebné si uvedomiť, že shiatsu nie je liečebná metóda. Je to metóda preventívne, tzn.jej uplatnenie je predísť ochorenie alebo pomôcť v rekonvalescencii. Všetky akútne stavy ochorenia by mali prejsť lekárskym ohodnotením. Shiatsu použijeme tam, kde lekárske prístroje nemôžu nájsť žiadne konkrétne ochorenie, teda tam, kde príčina nerovnováhy bude pravdepodobne psychosomatická. Medzi najčastejšie problémy tých,ktorí vyhľadávajú shiatsu patria: najrôznejšie bolesti po tele - hlavy, chrbta, kĺbov, v oblasti žalúdka, podbrušku, prínosových dutín alebo boľavé svaly. Ďalej predmenštruačný napätie, opuchy, zvýšená kazivosť zubov, lámavosť kostí, neplodnosť, problémy s dojčením, cukrovka, únava. Shiatsu pomáha stabilizovať podráždenosť, úzkostné stavy,zábudlivosť, preťaženú myseľ, nespavosť alebo nemožnosť odpútať sa od problémov. Shiatsu nám môže pomôcť odstrániť únavu, zvýšiť obranyschopnosť tela alebo posilniť funkciu vnútorných orgánov.