Zápal sedacieho nervu

26.08.2017 11:54

Piriformis syndróm

Je to diagnóza spojená s ischiatickým nervom, ktorej podstatou je utláčanie nervu spomínaným svalom. To spôsobuje bolesti asi od polovice sedacieho svalu po celej zadnej prípadne bočnej strane nohy v zmysle priebehu nervu. Bolesti sú silné, zápalového charakteru, často sprevádzané brnením a svalovou slabosťou a zhoršujú sa pri chôdzi alebo priťahovaní a rotácii nohy.

Diagnostika

Je pomerne zložitá, najpresnejšia je magnetická rezonančná neurografia, ktorá je však náročná a v podstate ťažko dostupná. Na bežnú diagnostiku sa používa niekoľko pohybov

 

Patofyziológia

Syndróm piriformis sa častejšie objavuje u bežcov, cyklistov a iných osôb, ktorých pohyby sa obmedzujú na jednu rovinu (zozadu dopredu), pričom absentujú rotačné pohyby. Akútna trauma a skrátenie z dôvodu spazmu je takisto jeden zo spúšťačov.

Terapia

Vzhľadom na komplikovanosť prípadu sú možnosti obmedzené - hĺbková masáž na uvoľnenie spazmu, masáž úponu, terapia akupresúrnych bodov, myofasciálne techniky a strečing. Dôležité je aj uvoľnenie chrbtice v L5-S1. Väčšina terapeutov sa zhoduje, že najlepšie výsledky prináša postupné naťahovanie svalu vlastnými silami, z množstva dostupných techník.

 

Záver

Piriformis syndróm je pomerne častá diagnóza s trochu horšou diagnostikou, ale veľmi dobrou prognózou, ktorá si však vyžaduje trpezlivosť. Na natiahnutie stiahnutého svalu a liečenie zapáleného nervu je potrebných aj niekoľko týždňov a podstatnú časť úspechu zabezpečí cielené jednoduché cvičenie.